Data o regionu

Kouzlo jižní Moravy a jejího inovačního ekosystému

Líheň nových globálních firem

Kvalitu podnikatelského ekosystému regionu indikuje počet a charakter globálně působících firem, které z něho pochází. Na jižní Moravě v posledních dvou dekádách vyrostla řada firem, jejichž produkty slouží zákazníkům po celém světě. Za všechny jmenujme např. softwarové společnosti AVG a Y Soft, výrobce elektronových mikroskopů Tescan Orsay, Pegas Nonvowens z oboru netkaných textilií nebo poskytovatele služeb v oblasti cestování Kiwi. Příběhy těchto firem inspirují nové generace místních podnikatelů k vytváření nových firem, jimž bude patřit budoucnost.  

 

Centrum vývoje nových technologií

Průmyslová tradice, kvalitní univerzity a koncentrace vzdělaných, vysoce kvalifikovaných lidí vytváří vhodné místo pro rozvoj znalostní ekonomiky. Tohoto potenciálu jižní Moravy využívají přední technologické firmy z celého světa. Vývojová centra v regionu umístily např. americké firmy Honeywell, Red Hat a NetSuite, německé Siemens a SAP, japonská Konica Minolta či švýcarsko-švédská ABB. Celkem jsou v regionu více než dvě desítky vývojových center nadnárodních firem. Koncentrace firemních vývojových center a veřejných výzkumných organizací vytváří unikátní ekosystém pro propojování různorodých technických i netechnických expertiz. 


Dynamické kreativní prostředí

V posledním desetiletí Brno a další města i obce v regionu zažívají markantní rozvoj kulturních, společenských a dalších aktivit stimulujících kreativitu. Dochází ke stále většímu propojování technologického s uměleckým. Příkladem může být rozvíjející se komunita herního průmyslu. Místní studia a na ně napojení jednotlivci pravidelně přicházejí s velmi úspěšnými počítačovými či deskovými hrami. Součástí kreativního prostředí je úspěšný systém služeb zaměřených na podporu začínajících firem.

 

Vysoce kvalifikovaná pracovní síla

Pět veřejných vysokých škol s mezinárodně uznávaným výzkumem, jedna státní a osm soukromých vysokých škol. Tato kombinace zajišťuje jihomoravskému regionu téměř 70 tisíc studentů s kvalitním vzděláním. Mnoho z nich pomáhá růst místním firmám již v průběhu svého studia. Téměř pětinu tvoří studenti různých IT oborů či oborů s IT silně provázaných. Zvyšuje se podíl studentů s podnikatelskými ambicemi. 


Výzkumné kapacity na úrovni

Brno reprezentuje přibližně pětinu celkových kapacit veřejného výzkumu v ČR. Investice do rozvoje veřejného výzkumu v regionu přesáhly v posledních 5 letech 20 mld. Kč. Počet publikací i jejich mezinárodní ohlas se rok co rok zvyšují. Postupně se zvyšuje také počet zahraničních výzkumníků působících v regionu. Jednotlivé univerzity si stále více uvědomují význam spolupráce s aplikační sférou, což vede k rozvoji spolupráce ve výzkumu i dalších oblastech. 


Krásné místo k životu

Stále více lidí hledá v osobním životě větší rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Jižní Morava k tomu poskytuje ideální příležitosti. Na jedné straně vysoce dynamickou metropoli, kde člověk nalezne prakticky vše, co potřebuje, od kultury přes sport až po zábavu. Za dostupnost toho všeho však zároveň nemusí platit hodinami strávenými v dopravních zácpách ani absencí krásné přírody, pestré krajiny a dostupných kulturních i historických památek. Jižní Morava se svým teplým a slunečným počasím, kopci a romantickými vinicemi patří mezi nejkrásnější české oblasti. Nabízí pohodlné bydlení, dopravu za prací i síť sportovišť a cyklostezek k aktivnímu trávení volného času.